Torun, dede veya ninesine bakmakla yükümlü mü?

Soru Detayı

- Torunların dede veya ninelerine bakmakla yükümlü müdür, hüküm nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, torun dede ve nineye bakmakla yükümlüdür.

Torun, bir kimsenin oğlu ve kızı gibidir; dede ve nine bakıma veya maddi desteğe muhtaç iseler, bakımını yerine getiren ve maddi ihtiyacını karşılayan kimse de yoksa, torun dedesinin ve ninesinin bakımını yapmak, maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır.

Torun ile Dede ve Ninesi Arasındaki Haklar

Mahrem akraba sayılan torunla dede ve ninesi arasında dinî, ahlakî, hukukî yükümlülükler ve haklar vardır.

Torunla dede ve nineleri arasında ebedî evlilik yasağı ve örtünme konusu dahil usul-fürû arasındaki mahremiyetle ilgili hükümler geçerlidir; torunlar erkek ve kız evlat hükmündedir. Malikîler dışındaki çoğunluğa göre ihtiyaç durumunda torunla dede ve nine arasında nafaka yükümlülüğü doğmaktadır.

Bu sebeple fakihlerin ekseriyetine göre torunla dede ve nine birbirine zekât veremez; Malikilere göre ise verebilir.

Buna göre dede ve nine, anne ve baba gibidir, torun aynı hükümlerle ve yükümlülüklerle sorumludur.