Tilki ve diğer hayvan kürklerini, derilerini kullanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nesaî, Tirmizî ve İbn Mace’nin rivayet ettiği bir hadiste Efendimiz (asm) şöyle buyurmaktadır:

“Herhangi bir deri tabaklansa temiz olur.” (bk. Zuheylî el-Fıkhu’l-İslamî, 3/542).

Buna göre, tilki ve diğer hayvanların derileri tabaklandıktan sonra kürk yapılmasında ve onun giyilmesinde bir sakınca yoktur.

Domuz dışındaki hayvanlardan, derisi tabaklanmaya müsait olanların derileri tabaklanmak suretiyle temiz olur.

Mesela, herhangi bir yolla ölmüş, tilki, kurt, ayı, çakal, sansar vb. hayvanların derileri yüzülür ve tuz, güneş ve kimyasal yollarla bozulmayacak biçimde tabaklanırsa temiz olurlar ve onlarla namaz kılınabilir. Bir defa tabaklandıktan sonra ıslanıp yumuşasalar dahi artık pis olmazlar.

Yine bu yabanî hayvanlardan herhangi birisi, eti yenen bir hayvanın şer`î usulde boğazlandığı gibi boğazlanmakla da derisi temiz olmuş olur. Ama temiz olması demek, yenebilir olması demek değildir; derisinin giyilebilir ve onlarla namaz kılınabilir olması demektir. Mesela murdar olarak ölmüş, eti yenen bir hayvanın derisi soyulup tabaklansa temiz olur, ama (eti) yenmez.

Fil ve köpeği de domuz gibi görenler varsa da salîh görüşe göre onların derileri de tabaklanmakla temiz olur, giyilebilir, onunla namaz kılınabilir. Rasûlüllah Efendimizin (asm) fil dişi bir tarakla tarandığı vâkîdir. [İbn Âbidîn (Âmira) I, 135-37]

Kürk, yabanî hayvan derisinden başlık vb. giymek câizdir. (Hindiye V, 291-93) Ancak elbisede dahî kadının erkeğe, erkeğin de kadına benzememesi gerekir. Buna göre erkeklerin giydiği derimont ve benzeri elbiseleri kadınlar, erkeklere benzemiş olacakları için giymemelidirler. Erkekler de -varsa- kadınlara özel deri elbiseleri giymemelidirler. Bu da ayrı bir konudur.