Tevrat hak kitapsa, İsa neden peygamber olarak gönderilmiştir?

Soru Detayı

- Hz. Yahya icin “Tevrat’ı tut” deniliyor. Hz. Zekeriya tarafından o zamanki Tevrat asıl hak olan kitapsa, ayni dönemde Hz. İsa neden peygamberlikle görevlendirilmişti?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. İsa peygamber olarak geldikten sonra da Tevrat yine geçerlidir. İncil’de daha çok ahlakî öğüt ve nasihatler söz konusudur. Şeriat kısmı yine Tevrat’taki ahkâm esastır.

- Kaldı ki Hz. Musa’dan sonra gelen onlarca peygamber, şeriatın ahkâmını Tevrat’tan alarak amel etmişlerdir; kendilerine yeni bir kitap verilmemiştir.

- Bu arada büyük kitap olarak yalnız Hz. Davud’a Zebur verilmiştir. Zebur'da da daha çok şiirsel neşidelerle nasihatler ve ahlakî değerler ön plandadır. Ahkâm kısmında Hz. Davud ve Hz. Süleyman da Tevrat’a bağlıdır.

- Hz. Zekeriya, Hz. Yahya da bu İlahî hikmetin ön gördüğü çerçevede peygamber olmalarına rağmen, Tevrat ile amel etmekle mükellef olmuşlardır...