Teşehhüdün sonundaki affettirecek dua sahih midir?

Soru Detayı

- Bu hadis sahih midir?
- Farz veya sünnetlerin sonunda okuyabilir miyiz?
​Bir kere Resulullah sallallahu teala aleyhi ve sellem mescide girdiğinde Namazın sonunda teşehhüdü okuyan ve bu esnada “Allâhümme innî es-elüke yâ Allâhül-Ehadüs-Samedüllezî lem yelid velem yûled velem yeküllehû küfüven ehad. En tağfira lî zünûbî inneke entel Ğafürurrahîm.” diyen bir adama rastladı. Bunun üzerine Resulullah sallallahu teala aleyhı ve sellem üç kere “Bu kişi gerçekten affolundu, muhakkak ki bu kişi mağfiret olundu. Şüphesiz bu şahıs bağışlandı” buyurdu. (Ebu davut, salat: 186, no:987,1/374; Nesai Sifatu’s salat: 58 No: 1301, 3/52; Ahmed ibni Hanbel, el-Musned, No: 18974, 31310; Tebarani, Kitabu’d-du’a No: 616, 2/1076)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis rivayeti sahihtir.

Hâkim bu rivayetin Buhari ve Müslim’in şartına uygun olduğunu belirtmiş, Zehebi de onu tasdik etmiştir. (bk. el-Müstedrek/et-Telhis, 1/400)

Böyle sahih bir rivayette yer alan duayı elbette biz de yerinde okuyabiliriz.

Ancak kişinin affedilmesi, Hz. Peygamber (asm)'in nübüvvetle verdiği bir haberdir. Yoksa, bunu her okuyanın hemen affolunacağını söylemek mümkün değildir.

Bununla beraber, Hz. Peygamber (asm)'in bizzat teşehhütte okuduğu çeşitli dualar var, kaynaklarda en meşhur olan bu dualardan birini okumak daha faziletli olabilir.