Teravihte selamdan sonra okunan salavatın manası nedir? Bu salavatı getirmek bid'at mıdır?

Soru Detayı

Teravih namazında, selam verdikten sonra salavat getirmek bid'at mıdır; yapılması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Salavat getirmek ve dua etmek, hiçbir şekilde bid'at olmaz. Bu şekilde salavat getirmek caizdir.

"Teravih" kelimesinde rahatlama mânası vardır. Bu sebeple dört rekat başında selâmdan sonra biraz oturularak rahatlanmalıdır. Bu süre içinde istiyen kendi kendine bir şeyler okur. Yahut tefekkür eder. Yahut da tesbihte bulunur. Bunlarda, namaz kılan kimse muhayyerdir.

Memleketimizde ise, ekseriya müezzinler, cemaatın da iştirâkiyle sesli olarak salâvat okur, cehrî zikir yaparlar. Bu güzel bir âdettir.

Teravih namazlarında okunan salavat ve manası aşağıya alınmıştır:

"Allahümme salli ala seyyidina muhammedini'n-nebiyyi'l-ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim."

"Allah'ım, Efendimiz olan ümmi peygamber Muhammed'e ve onun ailesine ve ashabına salat (rahmet manasında dua) ve selam olsun."