Televizyona bakarak tesbih çekmek caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Televizyon seyretmenin günah olup olmaması, tamamen programa bağlı bir durumdur. Toplumumuzun ahlak, ilim, iman, irfan ve edep değerlerine riâyet eden programları izlemek de bir sakınca yoktur.

Bununla berâber, programlar ahlakî de olsa bunları izlemenin, kitap okumayı ve dostlukları öldürdüğü bir vâkıadır. Netice olarak, iyi programlar için mubah olduğu söylenebilir. Kötü programları izlemek ise câiz değildir.

Güzel proğramları izlerken tesbih çekmekte bir sakınca yoktur.

Ancak anlamını düşünerek, tefekkür ederek tesbih çekmek, daha faziletli ve sevaplıdır.