Kadınların filimde oyuncu olması caiz midir?

Soru Detayı

- Ayrıca, çoğu insan bunların iyi rol yaptıkları gerekçesiyle bunları alkışlamaktadırlar. Bundan dolayı bu insanlar (oyuncuları alkışlayanlar) ahirette mesul olurlar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müsaade ederseniz, bu konuyu ilkeler çerçevesinde açıklayacağız, detayları sizin ferasetinize havale ederiz.

Sinema ve televizyon hem iyiye, hem kötüye kullanılabilir. Yani hükmü kullanılışına göre değişir.

Televizyonun bizzat kendisi haram değildir. Faydalı programlar yapmak ve izlemek haram değildir.
Önmeli olan söz konusu dizilerin İslamî açıdan gayrimeşru unsurlar barındırıp barındırmadığıdır.

İslam’a hizmet eden, insanlığa faydalı olan, ahlakî değerlere teşvik eden ve gayrimeşru unsurları barındırmayan dizileri yapmakta ve seyretmekte bir sakınca yoktur.

Kadınların yalnız dizilerde değil, çarşı-pazarda da dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Özellikle bayanların, oyuncu bayanların meşru dizilerini seyretmesinde bir sakınca yoktur. Aslında  her araç gibi, sinema tiyatro da güzel bir iletişim, bir eğitim aracı olabilir. Kılıcın keskin iki tarafı gibidir bu işler...