Tekbir getirirken "Allahu ekber" sözü E harfiyle mi A harfiyle mi başlamalı? Bazıları "Ellahu ekber" denilmeli diyorlar?..

Soru Detayı
Namaza başlarken tekbir getiriyoruz. Fakat bazı insanların tekbirin yazıldığı gibi olan "Allahu ekber" değil, "Ellahu ekber" denmeli ve e harfi "L"ye vurulmalı diyorlar. Doğru olanı hangisidir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an dili olan Arapça'nın kelimeleri, harfleri zaman zaman farklı söylenebilmektedir. Bunda yörelerin şive farkları da önemli rol oynamaktadır. Bu farklılıklar, Kur'an okunmasına, namaz kılınmasına bir engel değildir. Bu açıdan "Allahü ekber" ifadesini "e", "a" ya da bunlardan birine yakın olarak söylemek de namazı bozmaz.