Tanrıyı tanıtmak bilimin sonu mudur?

Soru Detayı

- Richard Dawkins'in Tanrı Yanılgısı adlı kitabında yaratıcıya karşı sergilediği temel argüman ..
​"Tanrıyı tanıtmak bilimin sonudur. Tanrı(Allah) açıkladığın şeyden çok karmaşıktır bu yüzden bu bir açıklama değildir basitlik her zaman doğruluk kriteridir."
- Bunu kitabında temel argüman olarak kullanıyor bu argümanın geçersizliğine karşı yanıt alabilir miyim sizden?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dawkins’in bu temel yaklaşımı kendi içinde çok çelişkiler barındırmaktadır.

Öncelikle karmaşık (kompleks) olmakla açıklama arasında zıt bir ilişki söz konusu ise ve bu bilimi bitiriyorsa, her şeyden önce kuantum fiziğinin bilimi bitirdiğini söylememiz gerekecektir.

Zira kuantum teorileri paradoksal tanımlanamaz ve belirsiz bir doğanın açıklanması çabaları ile doludur.

Bu durumda Tanrı’ya daha varmadan bilim zaten bitmiş demektir.

Tanrı’nın deneysel bilimin konusu olduğunu ise hiçbir din söylemez.

Her ne kadar imanın rasyonel temelleri söz konusu olsa bile, iman ancak sezgisel bir mahiyet ya da sıçrama ifade eder.

Yine eğer basitlik her zaman doğruluk kriteri ise, Allah hakkında hiçbir din onun bileşik bir doğası olduğunu söylemez. Aksine onu özü itibariyle basit ve cevher olarak tanımlarlar.

Bu ise Onu Hak ismi ile (asli doğru) adlandırmamıza neden olmaktadır.