Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu meselenin iki yönü bulunmaktadır.

Igerçekten bir sağlık sorunu vardır. Bunun tespiti için dindar ve uzman bir doktora gitmelisiniz. Doktor, şayet sağlık sorunu olduğunu söylerse, bu durumda özürlü hükümlerine göre abdest alır, namaz kılarsınız.

İkincisi ise, bu konuda şeytan insana vesvese verir. İnsan yellenmediği halde kendisini yellenmiş zanneder. Bu vesveseye itibar etmeyip namazınızı kılarsınız; abdestiniz bozulmamıştır.