Geçici kadın rahatsızlığı namaz kılmayı engeller mi? Ben kadın hastalıklarından rahatsızlık geçiriyorum ve bundan dolayı fitil kullanmak zorunda kalıyorum. Bu yüzden içim rahat etmediği için, namazımı fitil kullanım süresi bitinceye kadar erteledim...

Tarih: 26.12.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınlar hayız ve nifas süresince namaz kılamazlar. Ancak bundan başka rahatsızlıkların olması namaz kılmaya mani değildir. Şayet abdest bozucu hal sürekli devam ediyorsa, bu durumda namazınızı özürlü hükümlerine göre kılarsınız.

Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

Bunu bir misalle îzah edelim: Bir kimsenin burnu, öğle vaktinin başlangıcından itibaren kanamaya başlasa ve bu hal, öğle vakti geçinceye kadar hiç kesilmeden devam etse, bu kişi için özür hâlinin başlama şartı gerçekleşmiş olur. Artık bundan sonraki her namaz vakti içinde en az bir kere bu kanama hâli görülse, o kimse "ÖZÜRLÜ" sayılır.

Çünkü, her namaz vakti içinde özür hâli tekerrür ettiği için, özrün devam ettiği ortaya çıkmış, özürlü sayılmanın ikinci şartı da böylece gerçekleşmiştir. Özür durumunun ortadan kalkması için, özür hâlinin bir namaz vakti içinde tamamen ortadan kalkması, hiç görülmemesi gereklidir. Böyle olan kimse, artık özürlü sayılmaktan çıkmış olur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Özürlünün abdest durumu hakkında bilgi verir misiniz?..

İSTİHAZA...

Hayız ve Nifasla İlgili Hükümler...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun