Sur’a üflendiğinde, sağır biri nasıl bu sesi işitir?

Soru Detayı

- Sur’a üflendiği zaman, yeryüzündeki bütün insanlar bu sesi işiterek yok olacaklardır.
- Peki, burada sağır biri nasıl bu sesi işitir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Allah diledikten sonra elbette işittirir. Ayrıca, sura üflenmesi kıyametin başladığının habercisidir. Dolayısıyla olağan üstü durumlardır. Normal şartlarda işitme engelli olanların da bu olağan üstü durumlarda işitme problemleri kaldırılabilir.

Konuyla ilgili bazı ayetlerin mealleri şöyledir:

“Sura üfürülür; Allah'ın dilediklerinden başka göklerde ve yerde kim varsa hepsi düşüp ölür. Sonra sura bir daha üfürülür; o anda hepsi kalkmış, bakışmaktadır.” (Zümer, 39/68)

“Bir çağırıcının yakın bir yerden çağıracağı güne kulak ver! O gün insanlar, o çağrıyı gerçek olarak işitirler. İşte bu, kabirlerden çıkış günüdür.” (Kaf, 50/41, 42)

Bazı müfessirler ayetlerden faydalanarak nefhin /sura üfürmenin üç şekilde olacağına işaret etmişler:

- Nefh-i feze’: Korku salan üfürme.

- Nefh-i saika: Öldüren üfürme.

- Nefh-i kıyam: Yeniden dirilten üfürme. (bk. Hazin tefsiri, Neml, 27/87. ayetin tefsiri)

Kur'an’da açıkça yer alan bu üç kavramın işitme ile ilişkilerinin kurulması mümkün olduğu gibi, bu ilişkinin kurulmaması da mümkündür. Çünkü korku ve baygınlık veya ölümün sebebi sesin işitilmesi yanında, ses frekansının güçlü olmasıyla -işitilmezse bile- sinirsel tabana yayılarak korku salabilir, bayıltabilir ve hatta öldürebilir. Ölüm frekansı olduğu gibi, canlandırma frekansının da olması kuvvetli bir ihtimaldir.

Bununla beraber, “dünya daru’l-hikmettir, ahiret ise daru’l-kudrettir.” Dünyada alet, edevat gerektiği işlerde, ahirette buna gerek olmayabilir. Yoksa işitme engelli olan kimseler, kabirde sual meleklerinin sorularını nasıl anlayabilir?

Demek ki, olağan üstü olayların başladığı kıyametin kopması zamanında, olağan üstü olarak o anda dünyada olan herkes kıyametin sesinden ve gürültüsünden bir şekilde etkilenecek, bunun farkına varacak ve vefat edecektir.

Özetle, ilgili ayetler kıyametin kopuşunun ve yeniden dirlişin dehşetini anlatmak açısından son derece etkili bir üslupla insanları uyarmakta ve ister kendi kıyameti isterse evrenin kıyameti gelmeden önce ona hazır olunması gerektiğini ifade etmektedir.