Sünnetler farzın hemen akabinde mi kılınmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sünnet kıldıktan sonra farzını kılmadan alış veriş yapılması, bir şey yenmesi veya bir şey içilmesi durumunda sünnetin yeninden kılınması uygun olur. Çünkü sünnetler farza bağlıdır.

Dünyevi bir işten dolayı ara vermek, ikisinin arasını ayırmak anlamına geliyor. Ama bir lokma veya bir yudum su zarar vermez. Yani sünnetin faziletini düşürmez.

Ayrıca sünnet ile farz arasında ibadet etmek de caizdir. (el- Hulasa; Fetavay-ı Hindiyye)