Sünnet ile farz arasında dua edilebilir mi?

Soru Detayı

- Evde sünneti kılan kişi, hiç konuşmadan camiye gitmeli konuşursa sünnetin iadesi gerekir ya da sünnetin fazileti gider, denilmektedir; bu doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sünnet ile farz arasında Kur'an-ı Kerim okumak, dua etmek, tesbih ve zikir çekmenin bir mahzuru yoktur.

Sünnet kıldıktan sonra farzını kılmadan alış veriş yapılması, bir şey yenmesi veya bir şey içilmesi durumunda sünnetin yeninden kılınması uygun olur. Çünkü sünnetler farza bağlıdır. Dünyevi bir işten dolayı ara vermek, ikisinin arasını ayırmak anlamına geliyor. Ama bir lokma veya bir yudum su zarar vermez. Yani sünnetin faziletini düşürmez.

Ayrıca sünnet ile farz arasında ibadet etmek de caizdir. (el-Hulasa; Fetavay-ı Hindiyye)