Aybaşı zamanı gelen bir kadın, günü gelince tam kanama olmadan hafif belirti ile namazı kılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hafif belirtiyle de olsa, kan geldikten sonra namaz kılamaz.

Kadının adet görmeye başlayıp adetten kesildiği nasıl anlaşılır, gelen kanın akıntı halinde olması şart mıdır?

Döl yatağına konulan pamuk ve benzeri şey üzerinde, çıkarıldığında kan izi bulunursa, âdet görmenin başladığına hükmedilir. Âdetin başlaması ise, pamuğun konulduğu yerden kaldırılması ânından itibarendir. Pamuğu koyduktan sonra kaldırıldığında kan izine rastlanmıyorsa, o takdirde âdet halini görmekte olan kadının âdet süresi bitmiş sayılır. (Şerh-i Vikaye, Fetâvâ-yi Hindiyye)

Gelen kanın akıntı halinde bulunması şart değildir. (El-Hulasa, Fetâvâ-yi Hindiyye)

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/104-105)