Subliminal mesajlar olan camide veya seccadede namaz kılmak caiz mi?

Soru Detayı

​- Camide bulunan subliminal mesajlar yani bazı yerlerde cami içinde şeytani semboller var illuminati veya masonik gibi. Böyle camide namaz kılmak caiz mi? Caiz değilse neden böyle yapıyorlar?
- Seccadede subliminal mesajlar var. Mesela seccade farkında olmadan masonik resimler var. Ne yapmalıyım? Eğer başka seccade yoksa?
- Farkında olarak veya olmadan camide veya seccade subliminal mesaj varsa ve bizde o şekilde namaz kılıyorsak acaba namazımız geçerli mi, imanımıza zarar verir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’a göre müstehcen veya inancımıza aykırı yahut da zararlı olan figür, düşünce, tasavvur vb. telkin etmek üzere yapılmış ise veya bakanda bu tesiri icra ediyorsa, elbette bu seccadeleri kullanmak caiz olmaz.

Namaz kılmak için seccade şartı yoktur. Temiz olan her yerde namaz kılınabilir.