Cami şartlarından ne derece faydalanılabilir?

Soru Detayı

- Evimin hemen önündeki camide bazen namazdan önce/sonra oturup Kur'an, Fıkıh, Tefsir vs. gibi kitaplar okuyorum (ya da kaza namazı vs. kılıyorum). O sırada da sıcaktan durulmadığı için camideki bir tane vantilatörü (tavana asılı olanlardan) açıyorum. Camlar da açık ama esmiyor. Estiği zaman genelde vantilatörü açmamaya çalışıyorum.
- Her ne kadar ibadet ederken rahat olmak için yapıyorsam da bunu yine de içim hiç rahat değil. Acaba bu imkanlardan böyle faydalanmam yanlış mı?
- Bir de camide tek başıma iken bu şartlardan ne ölçüde ve nasıl faydalanabilirim? (Klima var ama bir kişi olduğum için israf olur diye açmıyorum)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Camilerimiz; hem ibadet yerlerimiz hem de ilim-irfan öğrendiğimiz mekteplerimizdir.

Camide namaz kılmak ibadet olduğu gibi ilim öğrenmek de ibadettir.

Nitekim Peygamber Efendimiz (asm) Mescid-i Nebeviye ek bir gölgelikte sayıları 400-500’ü bulan Suffa ashabını yetiştirmişti.

Hayırsever halkımız caminin ihtiyaçları için veya elektriği için yardımda bulunurken; camide namaz kılan, Kur’an okuyan veya ilim öğrenenlerin sevaplarına "Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir." (Tirmizî, İlm, 14) hadisinden aldıkları dersle hissedar olmayı arzu ederler.

Nitekim, Peygamberimiz (asm)  bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor;

“Bir Müslümanın diktiği ağacın meyvesinden, ektiği ekinin mahsulünden herhangi bir insan veya herhangi bir canlı yerse, o meyve, ağacı diken Müslüman için sadaka olur.” (Tecrîd-i Sarîh, VII, 123)

Nasıl ki o ağaçtan ne kadar meyve yenirse, ağacı dikene o kadar hayır getiriyor. Aynen onun gibi;
- Vakfedilmiş bir Kur'an’dan okumak, onu vakfedene;
- Bir sebilden su içmek, sebili yapana;
- Camiye serilmiş bir seccadede namaz kılmak, o seccadeyi serene,
- Ve hayırda kullanılıyor diye elektriği ödenen bir camide amacına uygun olarak ibadet ya da ilimle meşgul olmak o hayrı yapanlara,
Allah katında en az on misli olmak üzere yedi yüz misline kadar ona sevap verilir.

İsrafa kaçmamak ve amacı dışına çıkmamak şartıyla cami müştemilatı kullanılabilir.

Ancak amacı dışında kullanıldıysa (telefon şarj etmek gibi) onun için belli miktar camiye bırakılması uygun olur.