Söz dinlemez, asi bir kız kuzenim var, ona nasıl yardımcı olabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İkna etmeye çalışacağımız muhatabımızın psikolojik durumunu çok iyi bilmek gerekir. Çünkü onun damarına dokunacak şeylerden kaçınmak, çok önem arz etmektedir.

- Onun iyiliğini düşünmekten başka bizim bir amacımızın olmadığını, söz ve davranışlarımızla kanıtlamalıyız. Bu şekilde hakkındaki samimiyetimizi görecek ve bize itimat edecektir.

- Kızımıza, aklı başında, meseleleri kavrayan, yönlendirme kabiliyeti olan yapıcı görüşlere sahip bir bayan arkadaş bulmak, büyük faydalar sağlayabilir. Çünkü, kızımız erkeklere açamayacağı meselelerini bayanlara açabilir. Tekrar edelim ki, bilmeyerek de olsa işi bozmaması için feraset sahibi, bilgili, sabırlı, akıllı, yapıcı bir bayan olmasına ihtiyaç vardır.

- Gerek ders, gerekse başka bir konuda olsun, sizinle zaman ayırmaya istekli olacağı bir ortak paydayı bulmaya gayret etmek gerekir. Size ihtiyacı olan bir konuda, onu kendinize bağlayabilir, daha çok zaman ayırabilir ve bu vesileyle yapıcı mesajlarınızı iletebilirsiniz.

- Varsa kötü arkadaşlardan mutlaka onu uzaklaştırmak lazımdır. Çünkü üzüm üzüme baka, baka kararır. Bunun için de meşru dairede nefsin keyfini de tatmin edecek alternatif bir çevre bulmak gerekir.

- Aslında İslam dairesi keyfe kâfidir, dışarıda, gayrimeşru zevk aramaya hiç gerek yoktur. Bazen, bazı nefislerin bu isteklerine imkân vermediğimiz zaman, onları gayrimeşru sahaya itmiş olacağız.

- Kendisine bir baskı kurmakta, hayatına müdahale etmekte olduğumuzu ima edecek söz ve davranışlardan uzak duracağız. Bunun için, kendisinin durumu hakkında konuştuğumuz zaman, bunu çok açık olarak seslendirecek, yumuşak bir üslupla tartışacak, tahakküm etmeden fikren ikna etmeye çalışacağız. Ancak bunu sık, sık yapmaktan kaçınacağız. Çünkü baskıya karşı insanların alerjisi vardır.

Ayrıca, söz arasında iki de bir, onun durumuna ima edecek sözlerden kaçınacağız. Kendimiz güzel bir örnek olacağız. Bu işin tedavisi, uzun soluklu olacaktır, Allah rızası için buna katlanacaksınız, sabredeceksiniz, bir tekinin imanını kurtarmanın, onu doğruya yönlendirmenin dünyalara bedel bir değerde olduğunun şuuru içerisinde olacağız.

- İlk etapta güzel ahlakı ders veren bazı hikaye ve roman türü kitapları hediye edebilirisiniz.

- Her namazdan sonra, onun ıslahı için dua edin. Bunun müspet sonucunu göreceksiniz, inşallah... Çünkü ihlas / samimiyet şerde de olsa netice verir. Allah yardımcınız olsun, cümlemizi lütfuyla ıslah etsin.

- Ayrıca bir Müslüman, doğru İslamiyet'i ve İslamiyet'e layık doğruluğu yaşamakla sorumludur. Zaten onu yaşamanın ve hayata geçirmenin kendisi aynı zamanda tebliğdir. Bu açıdan toplumla beraber olup, onlara güzel örnek olmak gerekir.