Plastik cerrah olmak istiyorum, caiz mi?

Soru Detayı

- Plastik cerrah olmak istiyorum, bu mesleği öğrenmek için helal olmayan ameliyatlar (hastanın isteğiyle estetik operasyon) yapabilir miyim?
- Ben bu bölümü rekonstrüksiyona (tahrip olan bir uzvu onarmak) ilgimden dolayı seçmek istiyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda fetvayı kendi vicdanınızdan almanız daha uygun olur. Çünkü normal kural şudur:

"Meşru olan bir neticeye, gayrimeşru bir yolla / yöntemle gidilmez."

Ancak doktorluk durumu hayli farklıdır. Çünkü ulaşılması gereken hedef, insanlar için önem arz etmektedir. O hedeften vazgeçmek, genel olarak insanlara zarar veriyorsa, bu takdirde iki kötülükten birini tercih etmek söz konusudur.

Ehvenişer olarak da ifade edilen bu kaideye göre, kişi ya söz konusu hedeften vazgeçerek insanlara zarar verecek veya gayrimeşru birtakım işleri göğüsleyerek hedefine doğru gitmeye çalışacaktır. Bu iki kötülükten hangisi daha hafif, daha ehven ise, onu seçme zorunluluğu vardır. İnsanlar gerçekten o konuda size muhtaç mıdır veya muhtaç olacaklar mı? Bunun ne kadar yararı olur? Ve siz hedefinize doğru giderken, yanlış durumlardan ne kadar korunabilirsiniz, bunun muhasebesini yapmak ve ona göre bir sonuca varmak, sizin vicdanınızla baş başa yapacağınız bir değerlendirme olacaktır.

Bildiğimiz kadarıyla doktorluk öğrenimi, bu tür riskler taşımaktadır. Eğer bu risklere bakarak gerçekten ehil olanlar doktorluk mesleğini terk ederlerse, bu iş insanların hayrına olmaz, diye düşünüyoruz.