Siyasileri dinlemek, gıybet dinlemeye girer mi?

Soru Detayı

- ​Televizyonda mitinglerde siyasetçiler birbirlerinin arkasından konuşuyorlar ve yine tartışma programlarında bazı kimselerin ya da siyasetçilerin arkasından konuşuluyor, bunları dinlemek, gıybet dinlemek gibi midir, günah mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanları yönetmeye, kamu hizmetlerinde görev almaya talip olanların bu işlere layık olup olmadıklarını, bilenlerin ilgililere açıklamaları gereklidir.

Siyasi alanda mücadele ve müsabaka yapanların muhaliflerinde, talip oldukları hizmetle alakalı bir kusurları varsa bunu açıklamaları da gerekir.

Oy vererek talipleri iş başına getirecek olanların, yanlış kimselere oy vermelerini engellemek için elden geleni yapmak milli ve ahlaki bir vazifedir.