Şişman, göbekli olmanın günah olduğunu duydum, doğru mudur?

Soru Detayı

- Göbekli olmanın sakıncalı olduğuyla ilgili hadis var mı?
- Her göbkeli veya kilolu kişinin günah işlediği söylenebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis meali şöyledir:

“Ümmetim hakkında en çok korktuğum şeyler karın büyüklüğü, çok uyku, tembellik ve yakîn (iman) azlığıdır.” (Suyuti, Fethu'l-Kebir, I, 58; Kenzü’l-ummal, 3/185)

Şişmanlığın sağlığa zararlı olduğu bilinmektedir. Ancak bunun mutlaka günah olduğunu söylemek doğru değildir.

Bu konuda söylenebilecek şey şudur: “Yiyin, için fakat israf etmeyin.” (A’râf, 7/31) mealindeki ayeti prensip edinmek gerekir. Bugün bilimsel olarak tespit edilen beslenme formüllerine dikkat etmek lazımdır.

İbn Sina’dan, tıp ilminin özetinin “az yemek ve yedikten sonra birkaç saat daha yememek” olduğu naklen haber verilir.

Büyük mürşidlerin ve önder şahsiyetlerin “az yeme, az içme ve az uyuma” üzerinde önemle durduklarını biliyoruz.

Yeme, içme ve uyuma, ruhun kemaline vesile olan işlerin yerine getirilmesinde yardımcı hizmetler görürler. Bu yardımcı hizmetleri asıldan daha öne çıkarırcasına bunlara fazla zaman ayırmak elbette ruhun manen terakkisine zarar verir.

İşte hadiste sakınmamız istenen konu, bu yardımcı hizmetlerin asıl yerine geçmesidir. Yani yaşamak için sünnete uygun beslenme yerine, yemek için yaşama kültürünü oluşmasıdır.

Bu açıdan, kişinin göbeğine veya kilosuna bakarak karar vermek asla doğru olmaz, suizan olur.

Nitekim, az yediği halde fazla kilo alan kimseler olduğu gibi, çok yediği halde fazla kilo almayan kimseler de az değildir.

Onun için manevî terakki konusunu; kilolu olup olmamakla izah etmek  yanlış olur.

Ayrıca, şişmanlık, yalnız fazla yemekten kaynaklanmamaktadır; çok değişik sebepleri vardır. Genetik bozukluk, hareketsizlik, sağlıksız beslenme gibi faktörleri vardır. Bu sebeple, şişmanları genel olarak günahkâr saymak adil değildir.

Bazen, iki kişiden biri, arkadaşının iki katı yemek yediği halde şişman olmaz. Şimdi bu zayıf olan mı, yoksa şişman olan mı suç işlemiştir? Gerisini zekâvetinize havale ediyoruz.