Şimr b. Ebu Cevsen hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Bu adamın Yahudi ibni Sebe'nin adamı olup olmadığı belli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda araştırma yapan bazı tarihçilerin bildirdiğine göre, Şimr b. Zil Cevşen adındaki adamın soyu -bazı farklı yorumlara rağmen- Yahudi kökenli, Farisi bir ailenin çocuğudur. Hevazin’deki Beni Kilab kabilesinin köle ve mevalilerindedir. Yezid’in ordusunda yer alıp Hz. Hüseyn’i şehit eden habislerden biridir. (bk. Tarihçi Muhammed el-Mizanî’nin makalesi)

- Taberi onun soyunu şöyle belirlemiştir: Şimr’in babası Zul-Cevşen, onun babası Şurahbil, onun babası el-A’ver, onun babası, Ömer, onun babası Muaviye / Dubab, onun babası Kilab’tır.” (Taberi, Tarih, 5/422)

- Şimr’in İbn Sebe’ ile bir bağına rastlayamadık.