Peygemberimizin dedesi Abdulmuttalib'in oğulları, kızları ve hanımları kimdi ve hangi hanımından hangi çocukları olmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

ABDÜLMUTTALİB (ŞEYBE), Esed, Ebû Sayfî.

Kızları: Şifâ, Hâlide, Zaife, Rukayye ve Hayye'dir. Peygamberimizin (asm) dedesi Abdül-Muttalib'in on oğlu ve altı kızı bulunmaktadır. Bu çocukların hepsi bir anneden olmadığı için onları annelerine göre sıralandırmak istiyoruz:

Abdullah, Ebû Tâlib, Zübeyr; Ümmü Hakim Beyzâ, Atika, Ervâ, Berre. Bunların anneleri Fâtıma'dır.

Abbâs, Dırâr. Bu iki oğlunun annesi Nüteyle'dir.

Hamza, Mukavvim, HacI adlı oğulları ile Safiyye adındaki kızlarının annesi ise Hâle'dir.

Hâris adındaki oğlunun annesi Semrâ'dır.

Ebû Leheb (Abdü'l-Uzza). Bunun annesi Lübni'dir.

Hz. Âmine'nin annesi Berre, onun annesi ise Ümmü Habib'tir. Baba tarafına gelince, Hz. Âmine'nin babası Vehb, onun pederi Abdi Menâf, onun babası da Zühre'dir.

Hz. Abdullah'ın baba şeceresi açıklanmış bulunmaktadır. Annesi Fâtıma, onun vâlidesi Sahre, onun annesi Tahmür'dür. Her ikisinin soyu KİLAB'da birleşmektedir.