Şeytan Hz. Süleyman'ın emrine mi verilmiş?

Soru Detayı

"Bina ustası olan ve dalgıçlık yapan her bir şeytanı, bukağılara bağlı olarak diğerlerini de, onun emrine verdik." (Sad, 37-38)
- Bu ayeti açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Bina ustası olan ve dalgıçlık yapan her bir şeytanı, bukağılara bağlı olarak diğerlerini de onun emrine verdik." (Sad, 38/37-38)

Kur'ân bu âyetle, Süleyman Peygamber'in (as) insanlara hükmettiği gibi, cin ve şeytanlara da hükmettiğini, onları buyruğu altına aldığını be­lirtmektedir.

Ayetin açık anlatımına bakıp Süleyman (as)'ın cin ve şeytanları bu gibi ağır ve yorucu işlerde kullandığını söyleyebiliriz. Öyle ki, her pey­gambere birtakım mucize ve kerametler verildiği gibi, Süleyman Peygambere (as) de mucize ve keramet olarak, ruhanîler üzerinde tasarrufta bulunma yetkisi verilmiştir.

Allah Teala bu âyetlerde üç sınıf şeytanı Hz. Süleyman (as)'ın emrine âmâde kıldığını beyan ediyor. Bunlardan birincilerin duvar ustaları olduklarını zikredi­yor. Diğer bir âyette de bunların neler yaptıkları zikredilerek buyuruluyor ki:

"Cinler Süleyman'ın istediği gibi, saraylar, havuzlar kadar büyük ça­naklar ve sabit kazanlar yaparlardı..." (Sebe, 34/13)

Bunlardan ikincileri ise, denizlere dalarak oralardan Hz. Süleyman'a (as) inci ve mercanları ve çeşitli mücevherleri çıkarıyorlardı.

Bu cinlerin üçüncü sını­fı ise isyankâr olduklarından, zincirlerle birbirlerine bağlanan şeytanlardır.(Taberi Tefsir, 37-38. ayetlerin tefsiri)