Sıla-i rahimi (sılayırahim) kötü akrabalara yapmasak caiz mi?

Soru Detayı

- Kötü akrabalara, zarar verme ihtimali olan yakınlarımıza gitmesek bu caiz midir?
- Teyze, hala, amca, dayı bunların oğulları kızları veya kız erkek kardeş ve bunların oğulları, zarar göreceksek aramayıp sormayıp iletişimi kessek caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kendiniz, eşiniz ve çocuklarınız zarar görmesin diye, bir de onlara tavır koyarak ıslaha yönelmelerini sağlamak için görüşüp konuşmayı kesmek caizdir; zarar kesin ise şer’an gerekli olur.