Seyyidler günahsız mıdır?

Soru Detayı

- Peygamber soyundan gelmiş olmaları onlara Allah huzurunda manevi bir avantaj sağlar mı?
- Peygamberimiz (asm)'in soyundan gelen Müslümanlar, diğer Müslümanlardan daha mı üstündür, Allah katında daha mı değerlidir?
- Peygamberimiz (asm)'in soyundan gelmiş olanlar günahsız mıdır, hiç günah işlemzler mi?
- Onlar direkt cennetlik midir?
- Ya da onlardan da cehenneme gidecek olabilir mi?
- Peygambermiz (asm)'in soyundan gelenler diğer Müslümanlardan ayrıcalıklı insanlar mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üstünlüğün ölçüsü takvadır. Kim Allah'a kullukta ne kadar ileri giderse, üstünlük derecesi de o kadar artar. Bu bakımdan kişi Peygamber Efendimiz (asm)'in soyundan da gelse, takvasına göre değer kazanır.

Peygamberler dışında tüm insanlar günah işler ve cehenneme gitme ihtimali olabilir. Bu bakımdan seyyidleri günahsız görmek veya tamamen cennetelik nazarı ile bakmak hatadır. Allah yolunda gitmeyen kişi seyyid de olsa cehennemliktir.

Ancak, tarih boyunca seyyidlerin ekserisi İslam dininde önemli hizmetlerde bulunmuşlardır. Bu da onların, hem Allah katında hem de insanlar katında sevilmelerine vesile olmuştur.