Şeytanlar kime iner?

Soru Detayı

- Bir ayette şeytanların iftiraya düşkün olanlara ineceği haber veriliyormuş, bu ayet hangi surede geçer?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şuara suresinde geçen ilgili ayetlerin mealleri şöyledir:

“Şeytanların kime ineceğini size haber vereyim mi? Onlar günaha, iftiraya düşkün olan herkese inerler. Bunlar, (şeytanlara) kulak verirler, çoğu da yalancıdır.” (Şuara, 26/221-223)

Aynı surenin 210-212. ayetlerinde, Kuran'ı Hz. Peygamber (asm) Efendimize şeytanların getirdiği, dolayısıyla onun bir kâhin olduğu iddiaları reddedilmişti. Burada ise şeytanların Hz. Peygamber'e yaklaşamayacakları belirtilmekte ve kimlere yaklaşabilecekleri açıklanmaktadır:

Şeytanlar ancak
Çok yalan söyleyen,
- İftira atan,
- Sahtekâr,
- Günah işlemekten çekinmeyen kimselere,

yani kendilerine uygun karaktere sahip olanlara yanaşırlar.