Şeytan ve Firavun'u da sevmeli miyiz?

Soru Detayı

- Yaratılanı severim yatandan ötürü, sözünü tez alırsak, şeytanı, Firavun'u da Allah yarattı, onları da mı seveceğiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela bu söz, dinî bir nas/bir ayet veya hadis değildir. Bu sebeple, her konuda bununla amel etmek gerekmez.

- İkincisi: Her kuralın istisnaları olduğu gibi, bu vecizenin de istisnaları vardır, Şeytan, Firavun gibiler bu istisnalardan bazılarıdır.

- Üçüncüsü: Bu sözü söyleyenin durumu ve sözün arka planındaki niyet, çok büyük önem arz etmektedir. Yunus Emre’nin bununla Allah düşmanlarını da sevin demek istemediği kesindir. Çünkü, “Allah için sevmek” kadar,  “Allah için buğz etmek” de İslam’ın önemli bir prensibidir. Yunus Emre’nin bunu bilmemesi veya düşünmemesi, söz konusu olmasa gerektir.

- Dördüncüsü: Bu sözden kast edile şu olsa gerektir: masum hayvanları, bitkileri, çevreyi ve masum insanlardan oluşan “Yaratılanları severim yatandan ötürü.”  Yaratan yarattıklarını -sanatı olduğu için- sever. Yaratanın sevdiklerini, ben de severim. Bu gerçek şunu da gösterir ki, “Yaratanın sevmediklerini ben de sevmem.”  Yaratana düşmanlık bayrağını açanları yaratan sever mi? Elbette sevmez..

- Beşincisi: Sevmek veya sevmemek, bir varlığın bütün olarak değil, farklı yönlerden dolayı değerlendirilir. Buna göre, bir şeyi bir yönden sevmek, diğer bir yönden sevmemek mümkündür. Bu açıdan şeytanın yaratılması, Hz. Ebu Bekir (ra) gibi mümtaz bir simanın, Müseyleme gibi bir kezzaptan farklı bir kişiliğe sahip olduğunun anlaşılmasına vesile olduğu için güzeldir, diğer şeytanlıkları için de kötüdür. Her varlık, Allah’ın sanatı olduğu, değişik yönlerden onun varlığına ve birliğine şahadet ettiği için, güzeldir. Firavun da böyledir. Fakat, iradesiyle inkârcılığa gidip, Allah’a karşı isyan ettiği için de nefrete layıktır.

Yunus Emre’nin bu sözü, Allah’ın sanatı olması yönüne bakıyor...