Şehvetin kulağı yoktur, sözü ne anlama gelir?

Soru Detayı

- Acaba, harama bakmamanın kullarına çok ağır geleceğini, herkesin her zaman güç yetiremeyeceğini bildiği için mi Allahu Zülcelal herhangi bir tehditte bulunmamış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’da tehditler genellikle büyük günahlar içindir. Harama bakmak -ısrar edilmediği zaman- büyük günah sayılmaz.

“Şehvetin kulağı yoktur.” sözü anonim bir sözdür. Kaynağına rastlayamadık.

Bir şeyi duymazlıktan gelen kimseye sağır denir. Bu sağırlık ister gerçek ister bir numara olsun fark etmez.

İnsanda iman ve nasihati dinlemeyen en önemli kuvvelerden birisi şehvettir. Bu manaya işaret için “Şehvetin kulağı yoktur." denilmiş olabilir. Yani bu söz önemli bir hakikate işaret ediyor.

Bilgi için tıklayınız:

Harama bakmanın şeytanın zehirli bir oku olmasına dair bir hadis...
Harama bakmanın sorumluluğu nedir?
Harama bakmaktan nasıl korunuruz?