Şehitlerin ruhları kuşların içine girer?

Soru Detayı

- Şehitlerin ruhlarının yeşil kuşların içine girmesi diye bir şey var mıdır?
- Bu kuşlar papağan olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Yeşil kuşlar” sözüyle ifade edilenler, dünya kuşları değil, ruhların serbestçe dolaşımını, berzah aleminde uçmalarını simgeleyen, cennete layık bir yapıda olan varlıklardır. Şehitlerin ruhları, yeşil cennetleri temsil eden bu tür yeşil kuşların / belki de canlı yeşil tayyarelerin içinde her tarafa seyahat ederler.

Hadiste geçen: “O yeşil kuşların Arşa bağlı kandilleri vardır. Cennette istedikleri yerde dolaşır, sonra da söz konusu kandillerine / özel yuvalarına dönerler.” (Müslim, İmare, 121) mealindeki ifade, bu kuşların cennete uygun özel bir uçan varlık olduğunu göstermektedir.

Bu sebeple, “papağan” yorumunun, pek isabetli bir yorum olmadığı kanaatindeyiz.