Sallanarak dua etmenin sakıncası var mı?

Soru Detayı

- Ayakta veya otururken sallanarak dua etmenin dinen bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda bir ayet veya hadis yoktur.

Fakat kişinin o andaki hâletiruhiyesi önemlidir. Eğer kişi, bir cezbeye, bir coşkuya kapılıp sallanırsa, bir şey olmaz. Yok öyle bir hâle mağlup olmadan sallanırsa, edebe aykırı olur.

Bazı ehl-i tarikin yaptığı bu tür hareketlerin içyüzünü bilmediğimiz için onlar hakkında bir hüküm veremiyoruz. Ümit ederiz ki, meclisin içerisinde asıl öncü kimseler coşkulu bir cezbe havasına kapıldıkları için öyle yaparlar, diğerleri de ikinci derecede onlara tabi olarak o harekete katılırlar.

Bizim kanaatimize göre, bu asırda bu tür gelenekleri “bidat” türünden sayıp onları mahkûm etmek isabetli değildir. Çünkü kadimden beri bu gelenek devam edegelmiştir.

“Hasende ittifak, ahsende ihtilaf olursa hasen ahsenden olur ahsen.” şeklindeki bediane düstura riayet etmek daha münasiptir.