Salaten Tüncina duasıyla ilgili hadisler sahih mi?

Soru Detayı

- Salaten Tüncina ile ilgili bu hadislerin sıhhati hakkında ne dersiniz, paylaşılabilir mi?
- Hz. Enes (r.a.) şöyle dedi: "Kim her sabah ve akşam Salaten Tüncina'yı okursa, Allah onu bütün korku ve afetlerden korur." (Tirmizî, Deavât, 152)
- Hz. Ebu Hureyre (r.a.) şöyle dedi: "Kim her gün Salaten Tüncina'yı okursa, Allah onu 70 bin melek ile korur." (İbn Asâkir, Târîhu Medîneti Dımaşk, 44/352)
- Hz. Abdullah ibni Abbas (r.a.) şöyle dedi: "Kim her namazdan sonra Salaten Tüncina'yı okursa, Allah ona cennette bir köşk verir." (İbn Asâkir, Târîhu Medîneti Dımaşk, 44/352)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Öncelikle ifade edelim ki, Salaten Tüncina duası bir salavattır, çok faziletli bir duadır, her zaman okunabilir, ancak bu salavatla ilgili bir hadis-i şerif bulamadık.

- “Salaten Tüncina” ile ilgili -soruda gösterilen- kaynakların hiçbirinde bulamadık. Verilen kaynakların bazılarında Mülk suresiyle ilgili “Münciye” ifadesi kullanılmıştır. Fakat bunun "Salaten Tüncina" ile hiçbir ilgisi yoktur.

- Soruda geçenler, hadis-i şerif olarak da bilgi olarak da asla paylaşılamaz.