Sahabilerin yazdığı ve günümüze kadar gelmiş kitapları var mı?

Soru Detayı

​- Sahabilerin yazdığı kitaplar günümüze kadar ulaşmış mıdır?
- Ulaşmışsa bunlar hangileridir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahabilerin hadisleri yazdıkları malzemelere “sahîfe” adı verilmiştir.(1)

Bu sahifelerden muhtevası geniş olanların, birbirine eklenerek, katlanarak veya dürülerek muhafaza edilen enli veya uzun sayfalar şeklinde olduğunu söylemek mümkündür.(2)

Elli civarında sahabi efendimizin sahifesi olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları:

- Hz. Ali,
- Abdullah b. Amr b. As,
- Ebu Hüreyre,
- Abdullah b. Ömer,
- Cabir b. Abdullah
- Enes b. Mâlik,
- Abdullah b. Mesud,
- Zeyd b. Sabit,
- Ebu Saîd el-Hudri
- Nübeyt b. Şerît’in
(3)

Bu sahifelerin muhtevaları sonraki hadis eserleri içinde bir bütün halinde veya farklı yerlerde alıntılar şeklinde kaydedilmiştir.

Sahabi sahifelerinden, sadece Ebu Hüreyre’nin Hemmâm b. Münebbih’e (v. 132/750) yazdırdığı sahifenin iki el yazması nüshası günümüze kadar ulaşmıştır.(4)

Bu sahifeyi Hemmam’dan Mamer b. Raşid (v. 153/770) rivayet etmiş ve Cami adlı eserinde aynen nakletmiştir.(5)

Günümüze ulaşamayan diğer sahabi sahifeleri hakkında ise ilk dönem muteber hadis kaynaklarında kayıtlar bulunmakta ve bu sahife ile beraber, muhtevaları Ahmed b. Hanbel’in Müsned’inde yer almaktadır.(6)

Bu sahifelerde yer alan hadisler, Müsned dışındaki temel hadis kaynaklarına tasnife tabi tutularak dercedilmiştir.