Sağ yanağına vurana sol yanağını uzatmak, güzel ahlak gereği midir?

Soru Detayı

"Sağ yanağına vurana sol yanağını uzatmak" güzel ahlakın bir gereği midir?
- Yanılmıyorsam İncil'de geçen bu ifadenin Allah kelamı olma olasılığı olabilir mi?
- Ayrıca genel olarak İncil'de hiç bozulmamış, aynen kalmış ayetler olabilir mi?
- Ama bunu kim anlayabilir ki, en iyisi böyle bir şeye yeltenip kendimizi riske atmamak gerekir, değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sözün Hz. İsa (as)’a ait olduğu söylenir. Zaman ve zeminine göre, makam ve mevkiine göre güzel olabilir; ancak genel prensip olarak bakıldığında güzel değildir.

Diğer bir ifadeyle, kuvvetli ve de izzetli bir kimsenin zayıf, güçsüz birine karşı sol yanağını da çevirmesi bir cömertliktir, bir tevazudur, bir mertliktir.

Fakat güçsüz olan birinin, güçlünün karşısında sol yanağını da çevirmesi, bir alçaklıktır, onursuzluktur ve bir korkaklıktır.

Vasıflar, hasletler, tutum ve davranışlar, yerlerine göre iyi veya kötü ahlakı temsil ederler. İş yerinde bir memurun ağırbaşlılığı, akıllıca bir vakar sayılır, fakat aynı tavrı ailesi içinde gösterirse bir kibir-gurur sayılır.