İncil'de başka peygamber gelmeyeceği yazıyor, nasıl açıklarsınız?

Soru Detayı

"​Yalancı Peygamberlerden sakının. Onlar size koyun postu içinde yaklaşırlar, ama özde yırtıcı kurtlardır… Onları yaşam ürünlerinden tanıyacaksınız. Hiç dikenlerden üzüm, deve dikenlerinden incir toplanır mı? Her iyi ağaç iyi ürün verir. Çürük ağaç ise kötü ürün verir… İyi ağaç kötü ürün vermediği gibi, çürük ağaç da iyi ürün vermez… İyi ürün vermeyen her ağaç kesilip ateşe atılır… Böylece sahte peygamberleri meyvelerinden tanıyacaksınız.” (İncil-Matta Bab 7, Ayet: 15-20)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İncil'in hiçbir yerinde Hz. İsa (as)'dan sonra peygamber gelmeyeceği söylenmez.

Buna karşın İncil'de peygamberlik iddiasında olanları tanımada şu ölçü verilir:

"Verilen ürüne bak ve yalancı ile doğru söyleyeni ayırt et..."

Eğer Hz. İsa (as)'dan sonra hiç peygamber gelmeyecek olsaydı; Hz. İsa (as), “Benden sonra peygamber gelmeyecektir, benden sonra kim peygamberlik iddia ederse o yalancıdır.” diye çok kestirme bir şekilde bu meseleyi halledebilirdi.

Demek ki, Hz. İsa (as)'nın, yalancı ve doğru peygamberi ayırt etmek için tavsiye ettiği yöntem, başlı başına Hz. İsa (as)'dan sonra peygamber geleceğine yeterli bir delildir.

Hz. İsa (as)'dan sonra peygamber gelecek olması da Hz. Muhammed (asm)’in peygamberliğine yeterli bir delildir. Çünkü Hz. İsa (as)'dan sonra gelip de Allah'a inanan, Allah'a güvenen, Allah'ı seven ve putları terk eden toplulukların oluşması gibi harika bir ürün, sadece ve sadece Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm) ile yollanan din sayesinde elde edilmiştir.

Ayrıca İncil'in birçok yerinde, Hz. İsa'nın kendisinden sonra geleceğini haber verdiği ve ona uyulmasını istediği bir peygamberden bahsedilir.

İlave bilgi için aşağıdaki kısa videoları izleyiniz:

Hz. İsa'nın "Benden sonra gelecek." dediği peygamber kimdir?
Neden Hz. İsa, Hz. Muhammed hakkında daha çok bilgi veriyor?
İncil'de geleceği müjdelenen "Âlemin Reisi" kimdir?
İncil'de geleceği müjdelenen "Taç Sahibi" kimdir?
İncil'de geleceği müjdelenen "Tesellici" kimdir?
İncil'deki "Sen peygamber misin?" sorusu hangi peygamber için sorulmuştur?
İncil'de geleceği müjdelenen "Kılıç Sahibi" kimdir?
İncil'deki "Allah sizden başka bir kavme ihsan edecek." sözünden maksat kimdir?
İncil'deki "Verilen ürüne bak ve yalancı ile doğru söyleyeni ayırt et." sözünden maksat nedir?
İncil'de geleceği müjdelenen "Faraklit" kimdir?
Tevrat ve İncil orjinal değil ise Hz. Muhammed'in peygamberliğini nasıl müjde verirler?