Orijinal İncil, bir kitap olarak mı vardı yoksa, Hz. İsa'ya bildirilmiş âyetler miydi? İncil'de geçen ve Peygamber Efendimizi haber verdiği söylenen âyetler için ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Geçmiş peygamberlerde olduğu gibi, Hz. İsa (as)'ın sağlığında da İncil, yazılı kitap hâline getirilmemiştir. Çünkü İsa (a.s)'ın tebliğ süresinin kısa oluşu ve yaşadığı devrin şartları buna elvermiyordu.

En erken yazılan İncil, İsa (as)'dan sonra yetmişli yıllarda kaleme alınmıştır. Dolayısıyla Hz. İsa (as)'ın tebliğ ettiği hakikatler anında kaydedilememiş, sonradan yazılan İncillere insan sözü karışmış ve böylece kitabın aslı tahrife uğramıştır.

İncil'deki "Kutsal ruh" ve Kur'an'da "Ruhu'l-Kudüs" olarak geçen, Peygamberimiz (asm) değil, vahiy meleği Cebrail (as)'dir. Peygamberimize (asm) ayrıca işaretler vardır.