"Kuran'daki ayetler nasıl ki tek başına bir kitap değilse, İncil de yalnız bir kitaptan değil, dört kitaptan meydana gelmiştir. " diyen bir rahibe nasıl cevap vermeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anladığımız kadarıyla adam şunu demek istemiştir: “Kuran’ın her bir ayeti tek başına bir kitap değildir. Bütün ayetlerin bir araya gelmesiyle ancak tam bir kitap / Kur’an meydana gelir...”

Bu söz bir açıdan doğrudur. Yani Kur’an sadece bir sureden değil, 114 sureden meydana gelmiştir. Yalnız bir iki ayetten değil, ayetlerden meydana gelmiştir.

“Bunun gibi İncil de yalnız bir kitaptan değil, dört kitaptan meydana gelmiştir...” ifadesi ise tamamen yanlıştır. Çünkü dört İncil’den hiçbiri diğer İncil’i tamamlamak için yazılmamıştır. Bilakis her biri tek başına bir “İncil” olarak yazılmıştır. Kaldı ki, bu dört İncil de onlarca yazılmış İncillerden seçilmiş ve doğru kabul edilmiştir. Diğerleri yanlış kabul edilmiştir. Bu İncillerin yazarları bellidir. Hz. İsa (as)’dan sonra bunları yazmışlardır. Hâlbuki Kur’an A’dan Z’ye Allah’ın kelamıdır.

Bu sebeple İncillerin farklı yazarlar tarafından yazılan ve birbiriyle çelişen ifadeler barındıran nüshalarını, Allah tarafından indirildiği andan itibaren Hz. Peygamber (asm) tarafından yazdırılan Kuran’ın ayetleri ile kıyaslamanın, çaresizliğin bir sonucu olduğunu düşünmek gerekir. Hz. İsa (as)’ın bazı öğretilerini de ihtiva eden, onun hayat hikâyesini anlatan biyografik kitaplar olan İnciller olsa olsa, bizdeki siyer ve İslam tarihi ile kıyaslanabilir. Hatta hadislerle bile kıyaslanamaz.

İncillere tefsir de diyemeyiz. Çünkü tefsir, belli bir metin üzerinde yapılır. Eğer bu İnciller -rahibin dediği gibi- birer tefsir ise, o zaman tefsiri yapılan İncil’in metni nerede?

Ancak şunu da tekrarlayalım ki, mevcut İncillerde Hz. İsa (as)’a ait semavi kimlikli, güzel öğütler, öğretiler de vardır. Fakat Kuran’ın işaret ettiği asıl İncil şu anda elimizde mevcut değildir.