Şafii mezhebine göre namazın son teşehhüdünde salavat dualarından sonra hangi dua okunur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Son teşehhüdde Peygamber Efendimiz (asm)'e salât getirdikten sonra dua etmek:

Namazın sünnetlerinden biri de son teşehhüdden sonra Peygamber Efendimiz (asm)'e salât getirdikten sonra dua etmektir. Ancak bu sünnet yerine ge­tirilirken haram olan şeylerle imkânsız ve muallakta kalmış şeyler için dua et­mek caiz olmadığı gibi, namazı da bozar. En faziletli ve en güzel dualar, sev­gili Peygamberimiz (asm)'den nakledilen dualardır. Mesela bunlardan biri şu duadır:

Teşehhüd Duası, Şafiler için

Meali:

"Allah'ım! İşlediğim ve henüz işlemediğim, senin benden çok daha iyi bil­diğin gizli-açık bütün günahlarımı ve aşırılıklarımı bağışla. Öne alan da sen, erteleyen de sensin. Senden başka ilâh yoktur. Allah'ım! Cehennem azabın­dan, kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnesinden, Mesîh-i deccâl'in fitne­sinden sana sığınırım."
(Buhârî, Cenâiz, 1377; Müslim, Mesâcid, 588.)