Şafii mezhebine göre, kerahet vakitlerinde kılınan namazlardan sevap alınır mı?

Soru Detayı

Çünkü gördüğüm birçok kişi bu vakitlerde diğer vakitlerde olduğu gibi namaz kılıyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nafile namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler şunlardır.

1. Sabah namazını kıldıktan sonra, güneş doğuncaya kadar.

2. Güneş doğduktan sonra bir mızrak yükselinceye kadar.

3. İstiva vaktinden, yani güneşin semanın ortasında olduğu vakitten, öğle namazı vakti grinceye kadar. Fakat cuma günü, bu vakitte nafile namaz kılmak mekruh değildir.

4. İkindi namazını kıldıktan sonra, güneş sararıncaya kadar.

5. Güneşin sarardığı andan, batıncaya kadar.

Bu vakitlerde, sebebi kendisinden sonra olan nafile namaz kılmak tahrimen mekruhtur.

Bu vakitlerde, sadece kaza namazı ve sebebi kendisinden önce olan nafile namazlar kılınabilir. Mesela camiye giren kimse, "tahiyyetü'l-mescid" namazı kılabilir. Çünkü bunun sebebi olan camiye girmek, kendisinden öncedir. Mekke-i Mükerreme'de ise, nafile namaz kılmanın mekruh olduğu vakitler yoktur.

Bu vakitlerde kaza namazı ve "tahiyyatü'l-mescid" gibi kılınan namazların sevabı vardır. Ayrıca ikindi namazının farzı kerahet vaktine kadar kılınmamışsa bu vakitte kılınır.

(bk. Mehmet CAN, Şafii İlmihali)