Sadist olan dinden çıkar mı?

Soru Detayı

- Dinimizde sadistlik nasıl geçer, sadist olan dinden çıkar mı, haram mıdır, yoksa bir günahı yok mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir hayvana bile bilerek zarar vermeyi yasaklayan ve bunun ahirette hesabının olduğunu söyleyen Rahmet Dini olan İslam’a göre, insan gibi kainatın en değerli varlığına bilerek zarar vermenin ve bundan da şeytanca zevk almanın ne kadar büyük bir günah olacağı açıktır.

Bu tür günahlar, hem Allah hakkını hem de kul hakkını ilgilendirdiği için, hem tövbe etmek ve bir daha bu günaha girmemek gerekir; hem de zarar verilen kişilerden tek tek helallik alınarak maddi bir zarar söz konusuysa onları da ödemek gerekir.

Ancak, bir günah ne kadar büyük olursa olsun, kişi inkar etmedikçe, günah sebebiyle kafir olmaz.

Sadist kişilik bozukluğu, bilinçli olarak başkasına zarar vermekten haz alan kişilik bozukluğudur. Bu bir hastalıktır.

Herkes bazı zaman dilimlerinde anlık öfkesine kapılarak başkasına zarar verebilir ve bu durum normal karşılanır.

Ancak sadist kişilik bozukluğunda durum çok farklıdır. Aynı duygu kişide kalıcıdır ve her vesile ile devreye girer. Kişi yemekten haz alır gibi muhatabına çeşitli eziyetler çektirerek haz almaya çalışır.

Dinde asla yeri olmayan bir durumdur. Hiçbir insan bu durumu normal karşılayamaz.

Bu durumun bir hastalık olması nedeniyle ciddi ilaç ve terapi desteği ile tedavi edilmesi lazımdır.

Kişilerin çoğu bunu bilinçsiz olarak yapmaktadır; bunu fıtratın bozulması olarak yorumlamak daha doğru olur.