Saçını eşinden başkasına gösteren cennete giremez, sözü hadis mi?

Soru Detayı

“Saçını eşinden başkasına gösteren cennete giremez” sözü hadis midir, böyle bir hadisin olduğunu duydum doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Saçını eşinden başkasına gösteren cennete giremez şeklinde bir hadis rivayeti bulamadık.

Muhtemelen bu sözle şu hadis rivayeti kastedilmiş olabilir:

“Ateş ehlinden / cehennem halkından iki sınıf var ki henüz görmedim:

Biri, yanlarında inek / sığır kuyruğuna benzeyen sopalar / joplar bulunan, onlarla insanları döven bir topluluk.

Diğeri ise; giyindiği halde açık olan (teni gösteren ince elbise giyinen veya bedenlerinin bir tarafı tamamen açık olan), erkeklere olan meyillerini yansıtan veya omuzlarını sallayarak, çalımlı (kötü kadınların yürüyüşüyle) yürüyen, başları bir tarafa meyleden develerin hörgücü gibi olan kadınlar. Bu kadınlar cennete giremez ve -kokusu şu kadar / çok uzak mesafeden alınabilen- cennetin kokusunu dahi koklayamazlar.” (Müslim, Libas, 125)