Şarkı dinleyenin omzuna şeytan mı oturur?

Soru Detayı

“Şarkı dinlemeye başlayınca insanın omzuna şeytan oturur, bacaklarını şarkı-  bitene kadar bırakmaz.” anlamında bir hadis var mı?
​ - Bir hoca bu hadisi söylüyordu, acaba sahih bir hadis mi?
- Bunun benzeri hadis var mı veya şeytan kalbi tekmeler gibi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

 وما من رجل يرفع صوته بالغناء إلا بعث الله عليه شيطانين أحدهما على هذا المنكب والآخر على هذا المنكب فلا يزالان يضربان بأرجلهما حتى يكون هو الذي يسكت

"Herhangi bir kimse, yüksek sesle şarkı söylediğinde, mutlaka Allah onun üzerine iki şeytan gönderir. Bunlardan birisi bu omuzu üzerinde, diğeri öbür omuzunda tepinmeye, oynamaya başlarlar ve bu iki şeytan, o kişi susuncaya kadar böyle yapmaya devam eder dururlar." (Heysemi, Mecmau'z-Zevaid, 8/119; Taberani, el-Mu'cemu'l-Kebir, 8/180; Vahidî, Esbabu'n-Nuzül, s. 244)

Fetteni bu rivayetin zayıf olduğunu belirtmiştir. (Tezkiretü’l-mevzuat, s. 197)

Musikiyi kötüleyen ve şeytanın oyuncağı olarak gösteren hadisler, İslam inancına ve hükümlerine aykırı olan, hayvani aşk ve şeytanın amacı olan ve şehevi arzularla kalbi harekete geçiren müzik çeşitleri hakkındadır.