Saçı kazıtmak ayete aykırı olur mu?

Soru Detayı

- Hacı Bektaşı Veli saçların kesilmesi gerektiğini söylemiş mi?
- Hacı Bektaşı Veli'nin "Dört kapı, kırk makam" düşüncesi hakkında ki yazınızda, dört kapıdan biri olan "Tarikat" kapısının makamlarını okurken şöyle bir makam ile karşılaştım: Saç kestirmek ve tarikat elbisesi giymek. Ayette şöyle gelmiştir. “Saçınızı kazıtmış veya kısaltmış olarak korkusuzca Mescid-i Harama gireceksiniz.”.
- İyi de saç uzatmak sünnet değil midir?
- Hem delil olarak verdiğiniz ayette de böyle bir şey söz konusu değildir, bu ayette saçların Kabe'ye giderken kesilmesi gerektiği bildirilmiştir. Yani bu ayet sadece Kabe'ye gidiş/hac yapmak için geçerlidir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu durum ayet ve hadise aykırı değildir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz saçlarını bazen uzatmış, bazen de kazıtmıştır.

Hac ibadetinde ihramlı iken tıraş olmak yasaktır; ilgili ayet, yasak müddeti geçince tıraş olmanın serbest olduğunu bildiriyor.

Buna göre, Peygamber Efendimize (asm) benzemek niyeti olursa, niyetine göre saçı uzatmak da kısaltmak da sünnet sevabı kazandırır.