Rüku ve secdeyi imamdan önce yapmak namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmama uyan kimse, rükünleri imamdan sonra yapmalıdır. İmamdan önce rükûa eğilmek, secdeye gitmek, imamdan önce rükû' ve secdeden doğrulmak câiz değildir.

İmama uymuş bir kimsenin, namazın bir rüknünü imamdan önce yapması namazını bozar.

Meselâ, imamdan evvel rükûa gidip ondan önce rükûdan kalkması... Veya imamdan evvel secdeye gidip, imamdan önce secdeden kalkması...

Ancak bu kişinin abdesti bozulmaz. Namazı bozulacağı için bu namazı iade etmesi gerekir.