Ruhsal dengesini kaybeden kişinin imtihanı, ağır olmuş olmuyor mu?

Soru Detayı

- İnsanlar yaşadıkları olaylar neticesinde ruhsal problemler yaşıyor, dengesini kaybedebiliyor, bu durumda yüklenen imtihan ağır gelmiş olmuyor mu? - Bakara Suresi 286. ayette geçen, "Allah hiçbir nefse gücünün yeteceğinden öte yük yüklemez." ayetini psikologların nasıl anlaması gerekir?
- İnsanlar yaşadıkları bir takım olaylar neticesinde ruhsal problemler yaşıyor, akli dengesini dahi kaybedebiliyor; bu durumda ruhsal veya akli dengesini kaybeden kişi üzerine yüklenen imtihanın ağır gelmesi sebebiyle hasta olmuş olmuyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her sıkıntı, her hastalık birer imtihandır.

Bu imtihanlar aynı zamanda bir fırsattır, onlara rağmen gücü yettiğince kulluk yapanların ecri daha fazla olacak, böylece denge yerini bulacaktır.