İmanda nasıl bir huzur var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslüman’ın İmanındaki Huzur

Bunu yapabilmek, psikiyatride bu üçüncü dalga psikoterapi olarak geçiyor, metabilişsel tedavi olarak geçiyor. Bu tedavi tekniğiyle kişi; “Kâinatta bir dış güç var beni anlıyor beni biliyor. Her şeye gücü yeten bir güç var. O bana yardım edebilir.” duygusuna bir insan inanıyorsa teselli buluyor, acizliğini, zayıflığını ve güçsüzlüğünü anlıyor.

Kuantum temelli düşüncede üç düşünce var. Biri derin düşünce, consederation; diğeri aşkın duygu, meditation; bir diğeri de tefekkür, metacognition. Yani düşünce hakkında da düşünmek, düşündüğünü de düşünmek.

Yüksek bir güce, yüksek bir zekâya teslim olabilen bir kimse, birçok psikiyatrik problemlerini düzeltebiliyor. Travmalarını tedavi edebiliyor, yoksa müthiş bir öfke yaşıyor. Müthiş bir kin yaşıyor, müthiş bir acı yaşıyor. Kişi her şeyi bilen bir kimsenin kontrolüne inandığında rahatlıyor. Bu aslında Müslümanın imanındaki huzurunu ifade eden bir şey. Ben şu anda bakıyorum, Müslümanlar imanlarının verdiği huzurun farkında değiller. Bu o kadar kıymetli ki “Olaylar karşısında, hastalıklar karşısında, musibetler karşısında kendini ağır zayıf ve güçsüz hissettiğin zaman, her şeyi bilen, her şeyi kontrol eden, her şeyin anahtarı onda olan, her şeye hükmeden kontrol eden bir dış güç var. O beni duyuyor ve beni anlıyor.” dediğin zaman, insan o anda ormanda yalnızken birden halat inmiş beni kurtarıyor diye müthiş huzur ve rahatlık buluyor.

Bu imanın vermiş olduğu huzur… Musibete uğrayan insan için müthiş bir huzur kaynağı. Hâlbuki insanların %50’sinden fazlası da musibet mağduru. Ya zayıflar, ya güçsüzler, ya dezavantajlı insanlar %50’yi buluyor. Toplumda bu %50 güçlü insanlar bunun farkında değiller, ama hayatının bir döneminde onlar da bunu fark edecekler.

Onun için Mevlana Allah’a ulaşmak için aşk yolunu kullanmıştır. Ama Bediuzzaman Said Nursi de “Allah’a ulaşmak için bu çağda aşk yolundan daha etkili bir yol arar;‘acz, fakr, şefkat, tefekkür yolu, bunu kullanın.’” diyor.

Bu zamanda aşkın zaafını anlayan bir kimse Allah’ı daha kolay bulabilir;  ama aşkta Allah’ı bulursan şaşırtabilir o yolda, çünkü aşkı yoldan çıkartabilecek çok şeyler var. Sahte şeyhler var vesaire. Birçok şey insanı yanıltabiliyor, ama acz ve fakr yolu bu çağın insanına daha çok hitap eden bir yol. Derin düşünceyle buna ulaşabiliyor. Bu Kuantum düşüncesi. Sosyalentropi, yalan, kötülük, Pandora’nın kutusu içinde mi şimdi kötülük.