Herhangi bir şey yapmadan sadece düşünerek büyü yapılabilir mi?

Soru Detayı

- Psikolojide kişisel gelişimde "düşünce gücü" diye bir şey var. Herhangi bir şey yapmadan sadece düşünerek büyü yapılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Değişik kaynakların verdiği  bilgilere bakılırsa, düşüncenin bir gücü vardır. Bu güç negatif olarak kullanıldığı gibi, pozitif olarak da kullanılabilir. Telepati, nazar / göz değme, hipnotizma, manyetizma gibi olayların varlığı bunu göstermektedir.

Bediüzzaman Hazretlerinin bildirdiğine göre, ahiz amanda materyalist ve ateist cereyanların başına geçen büyük deccal, ispirtizma ve manyetizmanın hâdisatı nev'inden müthiş hârikalara mazhar olur. (bk. Mektubat, s. 57)

- Hastalıkları düşüncenin pozitif enerjisiyle tedavi edilebileceğini ve bu konuda bilimsel kanıta ulaştığını belirten Dr. Kammers bunu, “düşünce gücü ile fiziksel ve zihinsel bedenin ortak çalışması sonucu gelişen içgüdüsel bir tavır” olarak nitelendiriyor.

- İslam literatüründe “nazar / göz değmenin bir realite olduğu” kabul edilmekte ve bu konuda hadis rivayetlerine de yer verilmektedir. Nazar da bir anlamda bakan kişinin düşünce gücünü göstermektedir.

- Bu konuda internette de önemli bilgiler vardır. Doğruları yanlışlardan ayıklayarak bir fikir elde edilebilir. Ancak bizim tavsiyemiz, bu gibi psişik düşünce ve yetenekler üzerinde fazla zaman harcamamaktır. Bunların -egonun kabarmasıyla- maneviyat üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğini düşünüyoruz.