Robin Hood'luk yapmanın İslam’daki yeri nedir?

Soru Detayı

- Dinimizde hırsızlık yapmanın kötü bir şey olduğunu biliyoruz. Ama okuduğum bir haberde aklıma takılan bir şey oldu:
- Cezayirli Hamza Bendelladj adında bir Hacker 2000'li yıllarda geliştirdiği bir yazılım programı ile 200'den fazla Amerikan Bankasının müşteri bilgilerine ulaştığı ve 280 milyon dolar civarında parayı heckledigi ve haberin devamında heckledigi parayı ise Filistinli yardım kuruluşlarına gönderdiği yazıyordu.
- 2003 yılında ise bu hackerin Tayland sınırlarında yakalandığı belirtiliyor. 15 yıla yakın hapis cezasına çarptırıldığı ilave ediliyordu.
- Tamam kabul ediyorum adamın yaptığı Robin Hood'luk. Ama peki bunun dindeki karşılığı nedir?
- Sonuçta günümüzde Amerikan Bankalarının (ve daha birçok bankanın) hemen hepsinin Yahudilerin ellerinde olduğunu biliyoruz ve bu bankalarda muhafaza edilen paraların çoğunun da faiz ile dönen paralar olduğunu biliyoruz ve tabi yine çoğusu da haksız kazanç.
- Böyle bir bankadan para çalmak ve çaldığını asıl ihtiyacı olana vermek zalimden alıp mazluma vermek değil mi?
- İslam bu olayı nasıl değerlendirilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

ABD ile savaş hâlinde değiliz. Ne bizim malımız ABD vatandaşına helal ne de onların malı bize helal. ABD’den mal ve para çalıp Müslümanlara harcamak caiz değildir, asla helal olmaz; hem Allah hakkına hem de kul hakkına girer.

Savaş hâlinde olduğumuz bir ülkeden elde edilen mal da devlete teslim edilir, dağıtımı devlet yapar.