Savaşa girecekler için, "Kızlarınızı kaçırırız" şeklinde tehditte bulunmak caiz midir?

Soru Detayı

- Amerika'nın Suriye'ye bir saldırı düzenlemesi gündemdeyken, İranlı eski bir vali şu tehditte bulundu:

“Suriye’ye saldırdıktan sonra sadece 21 saat içinde her ABD bakanının, dünyadaki Amerikan elçilerinin, Amerikan askeri komutanlarının bir aile üyesi kaçırılacak. Ve 18 saat sonra ampüte edildikleri videolar dünyada yayılacak.”

- İslama göre böyle bir tehdidin yapılması ve uygulanması nasıl açıklanabilir?

- Bu tür söylemlerin İslama zarar verdiği ve yanlış olduğu, özellikle Batılılar tarafından İslam'ın ve Müslümanların aleyhine kullanıldığı biliniyor. İslam savaş hukukuna göre böyle bir şeyin yapılması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu eylem ve bununla tehdit caiz değildir.