Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, demek Müslümana yakışır mı?

Soru Detayı

- Bu sözü kim çıkardı?
- Bir Müslüman neden bu sözü kullanır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Bana dokunmayan yılan bin (yıl) yaşasın.” sözünün kime veya hangi millete ait olduğunu tespit edemedik.

Bu sözü söyleyen kişi, demek istiyor ki:

“Kendi istirahati yerinde olduktan sonra, dünya hayatı zehir olsa gam yemez. Kendisi tok olduktan sonra, konu komşu açlıktan ölse bile dert etmez. Seri katil kendisine dokunmadığı sürece, her tarafı tarumar etse, binlerce insan öldürse  asla üzülmez…”

Bizim anladığımız kadarıyla bu anonim sözün kullanımı bu maksada yöneliktir.

“Bir Müslüman neden bu sözü kullanır?” sorusuna gelince, şunu biliyoruz ki, bu söz bir Müslümanın ne imanına ne de İslamına yakışır. İman şuuru ile  bağdaşmaz. “Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” (Hakim, Müstedrek, 4/183, no: 7307) şeklindeki nebevi uyarı ve pek çok ayet ve hadislerde verilen benzeri dersleri özümseyen kimsenin bunu söylemesi düşünülemez.

Demek ki iman zayıflığı, gaflet, cehalet gibi nedenlerle bazı Müslümanlar bu gibi sözleri söyleyebiliyorlar.

Özetle, bu sözün, İslam’daki yardımlaşma, başkasını düşünme, gayrın dertleriyle hemhal olma ve benzeri onlarca insani erdemlere aykırı olduğunda şüphe yoktur.